|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 3.047 Inch and an outside diameter of 3.917 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 121 lb |
| Display Name | WAV-25073 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 3.047 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.128 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 3.917 in |
| Outside Height | 0.258 in |
| SKU | WAV-25073CS |
| T | 0.042 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 54.88 kg |
| Display Name | WAV-25073 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 77.39 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 3.25 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 99.49 mm |
| Outside Height | 6.55 mm |
| SKU | WAV-25073CS |
| T | 1.07 mm |