Shop Online > Fasteners > Nuts > Hex > Grade 5 & Grade 8
T3240-B - Finished Hex Nut, 3/4"-16 Thread Size, Grade 5, Zinc - Clear, Pack of 10
Finished Hex Nut, 3/4"-16 Thread Size, Grade 5, Zinc - Clear, sold in packs of 10
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T3240-B |
| Finish | Zinc Clear |
| Hex Size | 1.125 in |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 10 |
| SKU | T3240-B |
| Strength Rating | Grade 5 |
| Thickness | 1.2059 in |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Thread Spacing | Fine |
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T3240-B |
| Finish | Zinc Clear |
| Hex Size | 28.58 mm |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 10 |
| SKU | T3240-B |
| Strength Rating | Grade 5 |
| Thickness | 30.63 mm |
| Thread Size | 3/4-16 |
| Thread Spacing | Fine |