Shop Online > Fasteners > Nuts > Hex > Grade 5 & Grade 8
T2420-B - Finished Hex Nut, 9/16"-18 Thread Size, Grade 5, Zinc - Clear, Pack of 20
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Finished Hex Nut, 9/16"-18 Thread Size, Grade 5, Zinc - Clear, sold in packs of 20
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T2420-B |
| Finish | Zinc Clear |
| Hex Size | 0.875 in |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 20 |
| SKU | T2420-B |
| Strength Rating | Grade 5 |
| Thickness | 0.4844 in |
| Thread Size | 9/16-18 |
| Thread Spacing | Fine |
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T2420-B |
| Finish | Zinc Clear |
| Hex Size | 22.23 mm |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 20 |
| SKU | T2420-B |
| Strength Rating | Grade 5 |
| Thickness | 12.3 mm |
| Thread Size | 9/16-18 |
| Thread Spacing | Fine |