Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306912CS - 76 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 76 Millimeter long and has a 952 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5079 in |
| Deflection 2 | 0.5984 in |
| Display Name | D-306912 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 2.9921 in |
| Hole Size | 2.4803 in |
| Load 1 | 2765.0629 lbf |
| Load 2 | 3252.9227 lbf |
| Load At Max Deflection | 3681.205 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.6772 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 5436.8932 lbs/in |
| Rod Size | 1.4961 in |
| SKU | D-306912CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 12.9 mm |
| Deflection 2 | 15.2 mm |
| Display Name | D-306912 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 76 mm |
| Hole Size | 63 mm |
| Load 1 | 12299 N |
| Load 2 | 14469 N |
| Load At Max Deflection | 16374 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 17.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 952 N/mm |
| Rod Size | 38 mm |
| SKU | D-306912CS |