Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-304932CS - 203 Millimeter Medium Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 203 Millimeter long and has a 96.9 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2 in |
| Deflection 2 | 2.3976 in |
| Deflection 3 | 3.1969 in |
| Display Name | D-304932 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 7.9921 in |
| Hole Size | 2.4803 in |
| Load 1 | 1105.2158 lbf |
| Load 2 | 1326.214 lbf |
| Load 3 | 1768.4353 lbf |
| Load At Max Deflection | 1946.9424 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 3.5197 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 553.3981 lbs/in |
| Rod Size | 1.4961 in |
| SKU | D-304932CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 50.8 mm |
| Deflection 2 | 60.9 mm |
| Deflection 3 | 81.2 mm |
| Display Name | D-304932 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 203 mm |
| Hole Size | 63 mm |
| Load 1 | 4916 N |
| Load 2 | 5899 N |
| Load 3 | 7866 N |
| Load At Max Deflection | 8660 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 89.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 96.9 N/mm |
| Rod Size | 38 mm |
| SKU | D-304932CS |