|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 102 Millimeter long and has a 90.4 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.0039 in |
| Deflection 2 | 1.2047 in |
| Deflection 3 | 1.6063 in |
| Display Name | D-303816 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 4.0157 in |
| Hole Size | 1.9685 in |
| Load 1 | 517.9856 lbf |
| Load 2 | 621.6277 lbf |
| Load 3 | 828.9119 lbf |
| Load At Max Deflection | 1265.5126 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.4528 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 516.2764 lbs/in |
| Rod Size | 0.9843 in |
| SKU | D-303816CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 25.5 mm |
| Deflection 2 | 30.6 mm |
| Deflection 3 | 40.8 mm |
| Display Name | D-303816 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 102 mm |
| Hole Size | 50 mm |
| Load 1 | 2304 N |
| Load 2 | 2765 N |
| Load 3 | 3687 N |
| Load At Max Deflection | 5629 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 62.3 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 90.4 N/mm |
| Rod Size | 25 mm |
| SKU | D-303816CS |