|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Curved disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.139 Inch and an outside diameter of 0.317 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #5 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 8.2 lb |
| Deflection | 0.012 in |
| Display Name | CRV-24581 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.139 in |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.317 in |
| Outside Height | 0.062 in |
| SKU | CRV-24581CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #5 |
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 3.72 kg |
| Deflection | 0.3 mm |
| Display Name | CRV-24581 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 3.53 mm |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 8.05 mm |
| Outside Height | 1.57 mm |
| SKU | CRV-24581CS |
| T | 0.25 mm |