Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-432220CS - 0.22 Inch ID 0.437 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.22 Inch and an outside diameter of 0.437 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #12 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-432220 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.012 in |
| Inside Diameter | 0.22 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.012 in |
| Maximum Force at 100% Height | 98 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.437 in |
| Outside Height | 0.032 in |
| SKU | CDS-432220CS |
| T | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #12 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-432220 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.3 mm |
| Inside Diameter | 5.59 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.3 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 44.44 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 11.1 mm |
| Outside Height | 0.81 mm |
| SKU | CDS-432220CS |
| T | 0.51 mm |