Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-180910CS - 0.093 Inch ID 0.187 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.093 Inch and an outside diameter of 0.187 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #2 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-180910 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.005 in |
| Inside Diameter | 0.093 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.005 in |
| Maximum Force at 100% Height | 29 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.187 in |
| Outside Height | 0.015 in |
| SKU | CDS-180910CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #2 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-180910 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.13 mm |
| Inside Diameter | 2.36 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.13 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 13.15 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 4.75 mm |
| Outside Height | 0.38 mm |
| SKU | CDS-180910CS |
| T | 0.25 mm |