|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Serrated disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.787 Inch and an outside diameter of 1.181 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CCS019 |
| Finish | None |
| H | 0.075 in |
| Inside Diameter | 0.787 in |
| Material | Spring Steel |
| Max H | 0.098 in |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.181 in |
| Outside Height | 0.098 in |
| SKU | CCS019CS |
| Series | Light Series |
| T | 0.055 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CCS019 |
| Finish | None |
| H | 1.91 mm |
| Inside Diameter | 19.99 mm |
| Material | Spring Steel |
| Max H | 2.49 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 30 mm |
| Outside Height | 2.49 mm |
| SKU | CCS019CS |
| Series | Light Series |
| T | 1.4 mm |