Shop Online > Springs > Disc > CDS
AI-178885 - 0.88 Inch ID 1.75 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.88 Inch and an outside diameter of 1.75 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.875 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-178885 |
| Finish | Plain |
| H | 0.043 in |
| Inside Diameter | 0.88 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.043 in |
| Maximum Force at 100% Height | 1735 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.75 in |
| Outside Height | 0.128 in |
| SKU | AI-178885 |
| T | 0.085 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.88 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-178885 |
| Finish | Plain |
| H | 1.09 mm |
| Inside Diameter | 22.35 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.09 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 786.85 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 44.45 mm |
| Outside Height | 3.25 mm |
| SKU | AI-178885 |
| T | 2.16 mm |