|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.188 Inch and an initial tension of 0.6 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | ZZ3-24 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Black Oxide |
| Initial Tension | 0.6 lb |
| Length | 0.78 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.188 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 7.9 lbs/in |
| SKU | ZZ3-24CS |
| Sugg Max Deflection | 0.46 in |
| Sugg Max Load | 4.2 lbf |
| Wire Diameter | 0.025 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | ZZ3-24 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Black Oxide |
| Initial Tension | 0.27 kg |
| Length | 19.81 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 4.78 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.38 N/mm |
| SKU | ZZ3-24CS |
| Sugg Max Deflection | 11.68 mm |
| Sugg Max Load | 18.68 N |
| Wire Diameter | 0.64 mm |