|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 5.408 Inch and an outside diameter of 6.945 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 277 lb |
| Display Name | WAV-25089 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 5.408 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.253 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 6.945 in |
| Outside Height | 0.538 in |
| SKU | WAV-25089CS |
| T | 0.063 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 125.62 kg |
| Display Name | WAV-25089 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 137.36 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 6.43 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 176.4 mm |
| Outside Height | 13.67 mm |
| SKU | WAV-25089CS |
| T | 1.6 mm |