|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.096 Inch and an outside diameter of 0.25 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | WAV-24985 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.096 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.005 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.25 in |
| Outside Height | 0.03 in |
| SKU | WAV-24985CS |
| T | 0.004 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | WAV-24985 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 2.44 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.13 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 6.35 mm |
| Outside Height | 0.76 mm |
| SKU | WAV-24985CS |
| T | 0.1 mm |