|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.565 Inch and an outside diameter of 0.687 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 8.1 lb |
| Display Name | WAV-24929 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.565 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.026 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.687 in |
| Outside Height | 0.062 in |
| SKU | WAV-24929CS |
| T | 0.01 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 3.67 kg |
| Display Name | WAV-24929 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 14.35 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.66 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 17.45 mm |
| Outside Height | 1.57 mm |
| SKU | WAV-24929CS |
| T | 0.25 mm |