|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.47 Inch and an outside diameter of 0.88 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 11.5 lb |
| Display Name | WAV-24903 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.47 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.034 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 0.88 in |
| Outside Height | 0.045 in |
| SKU | WAV-24903CS |
| T | 0.005 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 5.22 kg |
| Display Name | WAV-24903 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 11.94 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.86 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 4 |
| Outside Diameter | 22.35 mm |
| Outside Height | 1.14 mm |
| SKU | WAV-24903CS |
| T | 0.13 mm |