|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Wave disc spring manufactured from Spring Steel with an inside diameter of 0.365 Inch and an outside diameter of 0.485 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 2.7 lb |
| Display Name | WAV-24853 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.365 in |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.02 in |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 0.485 in |
| Outside Height | 0.06 in |
| SKU | WAV-24853CS |
| T | 0.006 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Calculated Load at Approximate Deflection | 1.22 kg |
| Display Name | WAV-24853 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 9.27 mm |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.51 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Waves | 3 |
| Outside Diameter | 12.32 mm |
| Outside Height | 1.52 mm |
| SKU | WAV-24853CS |
| T | 0.15 mm |