Shop Online > Springs > Torsion
TO-1016CS - 90 Degree, 0.0106 Inch-Pounds per Degree Rate Music Wire Torsion Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Torsion spring in Music Wire with 3.25 total coils and 1.1 Inch legs. This spring features an O.D. of 0.612 Inch, an I.D. of 0.532 Inch, and a spring rate of 0.0106 Inch-Pounds per Degree.
| Label | Value |
|---|---|
| Angle Between Legs | 90 deg |
| Body Length | 0.17 in |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | TO-1016 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.532 in |
| Leg Length | 1.1 in |
| Mandrel Diameter | 0.41 in |
| Material | Music Wire |
| Max Deflection (deg) (suggested) | 168 |
| Max Torque (suggested) | 1.59 lbs-in |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.612 in |
| Rate | 0.009 lbf-in/deg |
| SKU | TO-1016CS |
| Total Coils | 3.25 |
| Wind Direction | Left |
| Wire Diameter | 0.04 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Angle Between Legs | 90 deg |
| Body Length | 4.32 mm |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | TO-1016 |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 13.51 mm |
| Leg Length | 27.94 mm |
| Mandrel Diameter | 10.41 mm |
| Material | Music Wire |
| Max Deflection (deg) (suggested) | 168 |
| Max Torque (suggested) | 0.28 N-mm |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 15.54 mm |
| Rate | 1.02 N-mm/deg |
| SKU | TO-1016CS |
| Total Coils | 3.25 |
| Wind Direction | Left |
| Wire Diameter | 1.02 mm |