Shop Online > Fasteners > Nuts > Hex > Grade 5 & Grade 8
T1939-B - Finished Hex Nut, 1/2"-13 Thread Size, Grade 5, Zinc - Clear, Pack of 25
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Finished Hex Nut, 1/2"-13 Thread Size, Grade 5, Zinc - Clear, sold in packs of 25
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T1939-B |
| Finish | Zinc Clear |
| Hex Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 25 |
| SKU | T1939-B |
| Strength Rating | Grade 5 |
| Thickness | 0.4375 in |
| Thread Size | 1/2-13 |
| Thread Spacing | Coarse |
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T1939-B |
| Finish | Zinc Clear |
| Hex Size | 19.05 mm |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 25 |
| SKU | T1939-B |
| Strength Rating | Grade 5 |
| Thickness | 11.11 mm |
| Thread Size | 1/2-13 |
| Thread Spacing | Coarse |