Shop Online > Fasteners > Nuts > Hex > Grade 5 & Grade 8
T0926-B - Finished Hex Nut, 5/16"-18 Thread Size, Grade 8, Zinc - Yellow, Pack of 100
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Finished Hex Nut, 5/16"-18 Thread Size, Grade 8, Zinc - Yellow, sold in packs of 100
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T0926-B |
| Finish | Zinc Yellow |
| Hex Size | 0.5 in |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 100 |
| SKU | T0926-B |
| Strength Rating | Grade 8 |
| Thickness | 0.2656 in |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Spacing | Coarse |
| Label | Value |
|---|---|
| ASME B18.2.2 | ASME B18.2.2 |
| Brand | Telefast Industries |
| Display Name | T0926-B |
| Finish | Zinc Yellow |
| Hex Size | 12.7 mm |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Pack Includes | 100 |
| SKU | T0926-B |
| Strength Rating | Grade 8 |
| Thickness | 6.75 mm |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Spacing | Coarse |