Inventory:
Estimated Lead Time
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Angular Misalignment 31 deg
Axial Motion 0.107 in
Bellows FC-1
Bore Size 0.125 in
Bore Size 2 0.0903 in
Brand Servometer
Display Name SSC-301-.125-.0903
End Attachment Solder
End Length 0.146 in
End Type Set Screw
Finish None
Hub 050-33464
Material 303 Stainless Steel Ends / FlexNickel Bellows
Model Number SSC-301
Outside Diameter 0.25 in
Overall Length 1.035 in
Parallel Offset 0.076 in
Rated Torque 2 in-oz
SKU SSC-301-.125-.0903
Screw Size M2
Side Thrust 0.02 oz / 0.001"
Static Torsional Stiffness 2.36 Nm / Rad
Wind Up 616 Arc Sec / in-oz
Specs (in metric)
Label Value
Angular Misalignment 31 deg
Axial Motion 2.72 mm
Bellows FC-1
Bore Size 3.18 mm
Bore Size 2 2.29 mm
Brand Servometer
End Attachment Solder
End Length 3.71 mm
End Type Set Screw
Finish None
Hub 050-33464
Model Number SSC-301
Outside Diameter 6.35 mm
Overall Length 26.29 mm
Parallel Offset 1.93 mm