SAM-321613-N - 0.642 Inch ID 1.24 Inch OD 17-7 PH Stainless Steel Disc Spring Washer
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Maryland Precision Spring
Deflection at 100% Height 0.0358 in
Deflection at 50% Height 0.0179 in
Deflection at 75% Height 0.0268 in
Display Name SAM-321613-N
Finish Nickel
Inside Diameter 0.642 in
Load at 100% Height 559 lb
Load at 50% Height 335 lb
Load at 75% Height 454 lb
Material 17-7 PH Stainless Steel
Outside Diameter 1.24 in
Outside Height 0.085 in
SKU SAM-321613-N
T 0.049 in
h/t 0.085 in
Specs (in metric)
Label Value
Deflection at 100% Height 0.91 mm
Deflection at 50% Height 0.45 mm
Deflection at 75% Height 0.68 mm
Display Name SAM-321613-N
Finish Nickel
Inside Diameter 16.31 mm
Load at 100% Height 253.51 kg
Load at 50% Height 151.93 kg
Load at 75% Height 205.9 kg
Outside Diameter 31.5 mm
Outside Height 2.16 mm
SKU SAM-321613-N
T 1.24 mm
h/t 2.16 mm