Shop Online > Springs > Disc > CDS
SAI-502523-302 - 0.258 Inch ID 0.5 Inch OD 302 Stainless Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 302 Stainless Steel with an inside diameter of 0.258 Inch and an outside diameter of 0.5 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.25 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | SAI-502523-302 |
| Finish | None |
| H | 0.016 in |
| Inside Diameter | 0.258 in |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.016 in |
| Maximum Force at 100% Height | 160 lb |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Outside Height | 0.039 in |
| SKU | SAI-502523-302 |
| T | 0.023 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.25 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | SAI-502523-302 |
| Finish | None |
| H | 0.41 mm |
| Inside Diameter | 6.55 mm |
| Material | 302 Stainless Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.41 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 72.56 kg |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Outside Height | 0.99 mm |
| SKU | SAI-502523-302 |
| T | 0.58 mm |