1.079 Inch Steel Dished Hex bolts manufactured with 3/8-24 UNJF 3A threads.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | NAS6206-10 |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 0.188 in |
| Head Type | Dished Hex |
|
Length
(Overall) |
1.079 in |
|
Length
(Shank/Grip) |
5/8 in |
|
Length
(Thread) |
0.429 in - 0.479 in |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 0.203 in |
| Product Category | NAS6203-NAS6206 NAS Bolts |
| SKU | NAS6206-10 |
| Tensile Strength | 160000 psi |
| Thread Size | 3/8-24 UNJF 3A |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | NAS6206-10 |
| Finish | Cadmium + Chromate |
| Head Height | 4.78 mm |
| Head Type | Dished Hex |
|
Length
(Overall) |
27.41 mm |
|
Length
(Shank/Grip) |
15.88 mm |
|
Length
(Thread) |
10.9 mm - 12.17 mm |
| Material | Steel |
| Max Head Height | 5.16 mm |
| Product Category | NAS6203-NAS6206 NAS Bolts |
| SKU | NAS6206-10 |
| Tensile Strength | 1103200 kPa |
| Thread Size | 3/8-24 UNJF 3A |