|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
3 Inch die spring with Green Powder Coat designed for Light duty with a 0.5 INCH hole size.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-93212 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 3 in |
| Hole Size | 0.5 in |
| Load @ 1/10 In. Def | 1.43 lbs/in |
| Load At Max Deflection | 17.16 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.2 in |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 0.281 in |
| SKU | D-93212CS |
| Wire Diameter | 0.056 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | D-93212 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 76.2 mm |
| Hole Size | 12.7 mm |
| Load @ 1/10 In. Def | 6.36 N/mm |
| Load At Max Deflection | 76.33 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 30.48 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Rod Size | 7.14 mm |
| SKU | D-93212CS |
| Wire Diameter | 1.42 mm |