Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-306940CS - 254 Millimeter Extra Heavy Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Extra Heavy duty. This spring is 254 Millimeter long and has a 263 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.7008 in |
| Deflection 2 | 2 in |
| Display Name | D-306940 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 10 in |
| Hole Size | 2.4803 in |
| Load 1 | 2552.8327 lbf |
| Load 2 | 3003.3723 lbf |
| Load At Max Deflection | 3501.5737 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.3315 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 1501.9989 lbs/in |
| Rod Size | 1.4961 in |
| SKU | D-306940CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 43.2 mm |
| Deflection 2 | 50.8 mm |
| Display Name | D-306940 |
| Duty Load | Extra Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Yellow |
| Free Length | 254 mm |
| Hole Size | 63 mm |
| Load 1 | 11355 N |
| Load 2 | 13359 N |
| Load At Max Deflection | 15575 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 59.22 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 263 N/mm |
| Rod Size | 38 mm |
| SKU | D-306940CS |