|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 203 Millimeter long and has a 84.7 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.5984 in |
| Deflection 2 | 2 in |
| Deflection 3 | 2.3976 in |
| Display Name | D-305732 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 7.9921 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 773.3813 lbf |
| Load 2 | 966.7266 lbf |
| Load 3 | 1160.0719 lbf |
| Load At Max Deflection | 1428.732 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.9528 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 483.7236 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-305732CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 40.6 mm |
| Deflection 2 | 50.8 mm |
| Deflection 3 | 60.9 mm |
| Display Name | D-305732 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 203 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 3440 N |
| Load 2 | 4300 N |
| Load 3 | 5160 N |
| Load At Max Deflection | 6355 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 75 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 84.7 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-305732CS |