|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 152 Millimeter long and has a 53.1 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.1969 in |
| Deflection 2 | 1.4961 in |
| Deflection 3 | 1.7953 in |
| Display Name | D-305524 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 5.9843 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 362.6349 lbf |
| Load 2 | 453.2374 lbf |
| Load 3 | 544.0647 lbf |
| Load At Max Deflection | 658.4982 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.1732 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 303.2553 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-305524CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 30.4 mm |
| Deflection 2 | 38 mm |
| Deflection 3 | 45.6 mm |
| Display Name | D-305524 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 152 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 1613 N |
| Load 2 | 2016 N |
| Load 3 | 2420 N |
| Load At Max Deflection | 2929 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 55.2 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 53.1 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-305524CS |