|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 76 Millimeter long and has a 62.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.5984 in |
| Deflection 2 | 0.748 in |
| Deflection 3 | 0.8976 in |
| Display Name | D-305412 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 2.9921 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 214.7032 lbf |
| Load 2 | 268.4353 lbf |
| Load 3 | 322.1673 lbf |
| Load At Max Deflection | 347.5719 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.9685 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 358.6522 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-305412CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 15.2 mm |
| Deflection 2 | 19 mm |
| Deflection 3 | 22.8 mm |
| Display Name | D-305412 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 76 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 955 N |
| Load 2 | 1194 N |
| Load 3 | 1433 N |
| Load At Max Deflection | 1546 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 24.6 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 62.8 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-305412CS |