|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Heavy duty. This spring is 38 Millimeter long and has a 50.7 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.2992 in |
| Deflection 2 | 0.374 in |
| Deflection 3 | 0.4488 in |
| Display Name | D-305306 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 1.4961 in |
| Hole Size | 0.6299 in |
| Load 1 | 86.5558 lbf |
| Load 2 | 108.3633 lbf |
| Load 3 | 129.946 lbf |
| Load At Max Deflection | 176.7086 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 0.6102 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 289.5488 lbs/in |
| Rod Size | 0.3346 in |
| SKU | D-305306CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 7.6 mm |
| Deflection 2 | 9.5 mm |
| Deflection 3 | 11.4 mm |
| Display Name | D-305306 |
| Duty Load | Heavy |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Red |
| Free Length | 38 mm |
| Hole Size | 16 mm |
| Load 1 | 385 N |
| Load 2 | 482 N |
| Load 3 | 578 N |
| Load At Max Deflection | 786 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 15.5 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 50.7 N/mm |
| Rod Size | 8.5 mm |
| SKU | D-305306CS |