Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-304424CS - 152 Millimeter Medium Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Medium duty. This spring is 152 Millimeter long and has a 12.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.4961 in |
| Deflection 2 | 1.7953 in |
| Deflection 3 | 2.3937 in |
| Display Name | D-304424 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 5.9843 in |
| Hole Size | 0.7874 in |
| Load 1 | 109.2626 lbf |
| Load 2 | 131.0701 lbf |
| Load 3 | 174.6853 lbf |
| Load At Max Deflection | 183.9029 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 2.5197 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 73.1011 lbs/in |
| Rod Size | 0.3937 in |
| SKU | D-304424CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 38 mm |
| Deflection 2 | 45.6 mm |
| Deflection 3 | 60.8 mm |
| Display Name | D-304424 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Blue |
| Free Length | 152 mm |
| Hole Size | 20 mm |
| Load 1 | 486 N |
| Load 2 | 583 N |
| Load 3 | 777 N |
| Load At Max Deflection | 818 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 64 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 12.8 N/mm |
| Rod Size | 10 mm |
| SKU | D-304424CS |