|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 64 Millimeter long and has a 79.6 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.6299 in |
| Deflection 2 | 0.7559 in |
| Deflection 3 | 1.0079 in |
| Display Name | D-303710 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 2.5197 in |
| Hole Size | 1.5748 in |
| Load 1 | 286.196 lbf |
| Load 2 | 343.5252 lbf |
| Load 3 | 457.9586 lbf |
| Load At Max Deflection | 563.3993 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.2402 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 454.5974 lbs/in |
| Rod Size | 0.7874 in |
| SKU | D-303710CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 16 mm |
| Deflection 2 | 19.2 mm |
| Deflection 3 | 25.6 mm |
| Display Name | D-303710 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 64 mm |
| Hole Size | 40 mm |
| Load 1 | 1273 N |
| Load 2 | 1528 N |
| Load 3 | 2037 N |
| Load At Max Deflection | 2506 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 31.5 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 79.6 N/mm |
| Rod Size | 20 mm |
| SKU | D-303710CS |