|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 203 Millimeter long and has a 15.6 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 2 in |
| Deflection 2 | 2.3976 in |
| Deflection 3 | 3.1969 in |
| Display Name | D-303632 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 7.9921 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 178.0576 lbf |
| Load 2 | 213.5791 lbf |
| Load 3 | 284.8471 lbf |
| Load At Max Deflection | 454.5863 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 5.1024 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 89.0919 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-303632CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 50.8 mm |
| Deflection 2 | 60.9 mm |
| Deflection 3 | 81.2 mm |
| Display Name | D-303632 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 203 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 792 N |
| Load 2 | 950 N |
| Load 3 | 1267 N |
| Load At Max Deflection | 2022 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 129.6 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 15.6 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-303632CS |