|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Light duty. This spring is 127 Millimeter long and has a 25.8 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 1.252 in |
| Deflection 2 | 1.5 in |
| Deflection 3 | 2 in |
| Display Name | D-303620 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 5 in |
| Hole Size | 1.2598 in |
| Load 1 | 184.3525 lbf |
| Load 2 | 221.223 lbf |
| Load 3 | 294.964 lbf |
| Load At Max Deflection | 472.5719 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 3.2047 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 147.3444 lbs/in |
| Rod Size | 0.6299 in |
| SKU | D-303620CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 31.8 mm |
| Deflection 2 | 38.1 mm |
| Deflection 3 | 50.8 mm |
| Display Name | D-303620 |
| Duty Load | Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Green |
| Free Length | 127 mm |
| Hole Size | 32 mm |
| Load 1 | 820 N |
| Load 2 | 984 N |
| Load 3 | 1312 N |
| Load At Max Deflection | 2102 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 81.4 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 25.8 N/mm |
| Rod Size | 16 mm |
| SKU | D-303620CS |