Shop Online > Springs > Die > Metric (ISO)
D-302512CS - 76 Millimeter Ultra Light Duty Metric Die Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Metric die spring with Powder Coat finish meant for Ultra Light duty. This spring is 76 Millimeter long and has a 18.1 Newtons per Millimeter spring rate.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 0.8976 in |
| Deflection 2 | 1.1969 in |
| Deflection 3 | 1.4961 in |
| Display Name | D-302512 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 2.9921 in |
| Hole Size | 0.9843 in |
| Load 1 | 92.8507 lbf |
| Load 2 | 123.6511 lbf |
| Load 3 | 154.6763 lbf |
| Load At Max Deflection | 199.8651 lbf |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 1.9331 in |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 103.3695 lbs/in |
| Rod Size | 0.4921 in |
| SKU | D-302512CS |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Deflection 1 | 22.8 mm |
| Deflection 2 | 30.4 mm |
| Deflection 3 | 38 mm |
| Display Name | D-302512 |
| Duty Load | Ultra Light |
| Finish | Powder Coat |
| Finish Color | Light Green |
| Free Length | 76 mm |
| Hole Size | 25 mm |
| Load 1 | 413 N |
| Load 2 | 550 N |
| Load 3 | 688 N |
| Load At Max Deflection | 889 N |
| Material | Chrome Silicon |
| Max Deflection | 49.1 mm |
| Measurement Units | Metric |
| Rate | 18.1 N/mm |
| Rod Size | 12.5 mm |
| SKU | D-302512CS |