|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
1 Inch Oil Tempered die spring
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 72 lb |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 0.25 in |
| Display Name | D-1 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | None |
| Free Length | 1 in |
| Hole Size | 0.5625 in |
| Material | Oil Tempered |
| Maximum Deflection | 0.4 in |
| Maximum Deflection Force | 115 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 288 lbs/in |
| Rod Size | 0.25 in |
| SKU | D-1CS |
| Wire Diameter | 0.125 in x 0.062 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Average Life Deflection Force | 32.65 kg |
| Brand | Century Spring |
| Deflection For Average Life | 6.35 mm |
| Display Name | D-1 |
| Duty Load | Medium |
| Finish | None |
| Free Length | 25.4 mm |
| Hole Size | 14.29 mm |
| Material | Oil Tempered |
| Maximum Deflection | 10.16 mm |
| Maximum Deflection Force | 52.15 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Rate | 50.43 N/mm |
| Rod Size | 6.35 mm |
| SKU | D-1CS |
| Wire Diameter | 3.18 mm x 1.57 mm |