|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
16.5 Pound constant force spring - 1.25 Inch by 50 Inch with a hole diameter of 0.253 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CF1650 |
| Distance Between Holes | 0.762 in |
| Drum Diameter | 1.536 in |
| Finish | None |
| Hole Diameter | 0.253 in |
| Inside Diameter | 1.46 in |
| Length | 50 in |
| Load | 16.5 lb |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Holes | 2 |
| SKU | CF1650CS |
| Thickness | 0.02 in |
| Width | 1.25 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CF1650 |
| Distance Between Holes | 19.35 mm |
| Drum Diameter | 39.01 mm |
| Finish | None |
| Hole Diameter | 6.43 mm |
| Inside Diameter | 37.08 mm |
| Length | 1270 mm |
| Load | 7.48 kg |
| Material | Spring Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Number of Holes | 2 |
| SKU | CF1650CS |
| Thickness | 0.51 mm |
| Width | 31.75 mm |