Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-753840SCS - 0.642 Inch ID 1.24 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.642 Inch and an outside diameter of 1.24 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-753840S |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.036 in |
| Inside Diameter | 0.642 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.24 in |
| Outside Height | 0.095 in |
| SKU | CDS-753840SCS |
| T | 0.059 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-753840S |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.91 mm |
| Inside Diameter | 16.31 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 31.5 mm |
| Outside Height | 2.41 mm |
| SKU | CDS-753840SCS |
| T | 1.5 mm |