Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-341616CS - 0.164 Inch ID 0.343 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.164 Inch and an outside diameter of 0.343 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-341616 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.01 in |
| Inside Diameter | 0.164 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.01 in |
| Maximum Force at 100% Height | 65 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 0.343 in |
| Outside Height | 0.026 in |
| SKU | CDS-341616CS |
| T | 0.016 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | #8 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-341616 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.25 mm |
| Inside Diameter | 4.17 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.25 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 29.48 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 8.71 mm |
| Outside Height | 0.66 mm |
| SKU | CDS-341616CS |
| T | 0.41 mm |