Shop Online > Springs > Disc > CDS
CDS-157659CS - 0.761 Inch ID 1.5 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.761 Inch and an outside diameter of 1.5 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.75 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-157659 |
| Finish | Phosphate |
| H | 0.055 in |
| Inside Diameter | 0.761 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.055 in |
| Maximum Force at 100% Height | 1019 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.5 in |
| Outside Height | 0.114 in |
| SKU | CDS-157659CS |
| T | 0.059 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.75 |
| Brand | Century Spring |
| Display Name | CDS-157659 |
| Finish | Phosphate |
| H | 1.4 mm |
| Inside Diameter | 19.33 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.4 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 462.13 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 38.1 mm |
| Outside Height | 2.9 mm |
| SKU | CDS-157659CS |
| T | 1.5 mm |