Shop Online > Springs > Disc > CDS
AI-402018 - 2 Inch ID 4 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 2 Inch and an outside diameter of 4 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 2 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-402018 |
| Finish | Plain |
| H | 0.093 in |
| Inside Diameter | 2 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.093 in |
| Maximum Force at 100% Height | 7280 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 4 in |
| Outside Height | 0.28 in |
| SKU | AI-402018 |
| T | 0.187 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 2 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-402018 |
| Finish | Plain |
| H | 2.36 mm |
| Inside Diameter | 50.8 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 2.36 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 3301.59 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 101.6 mm |
| Outside Height | 7.11 mm |
| SKU | AI-402018 |
| T | 4.75 mm |