Shop Online > Springs > Disc > CDS
AI-136349 - 0.637 Inch ID 1.375 Inch OD 1075 High Carbon Steel Disc Spring Washer
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Disc spring manufactured from 1075 High Carbon Steel with an inside diameter of 0.637 Inch and an outside diameter of 1.375 Inch.
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.625 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-136349 |
| Finish | Plain |
| H | 0.046 in |
| Inside Diameter | 0.637 in |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 0.046 in |
| Maximum Force at 100% Height | 549 lb |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 1.375 in |
| Outside Height | 0.095 in |
| SKU | AI-136349 |
| T | 0.049 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Bolt Size | 0.63 |
| Brand | Maryland Precision Spring |
| Display Name | AI-136349 |
| Finish | Plain |
| H | 1.17 mm |
| Inside Diameter | 16.18 mm |
| Material | 1075 High Carbon Steel |
| Maximum Deflection at 100% Height | 1.17 mm |
| Maximum Force at 100% Height | 248.98 kg |
| Measurement Units | Standard |
| Outside Diameter | 34.93 mm |
| Outside Height | 2.41 mm |
| SKU | AI-136349 |
| T | 1.24 mm |