Shop Online > Springs > 316 Stainless Steel Springs > 316 SS Extension
90147SCS - 0.5 Inch 316 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 316 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 0.125 Inch and an initial tension of 0.17 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 90147S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Passivated |
| Initial Tension | 0.17 lb |
| Length | 0.5 in |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.125 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.42 lbs/in |
| SKU | 90147SCS |
| Sugg Max Deflection | 0.115 in |
| Sugg Max Load | 0.56 lbf |
| Wire Diameter | 0.016 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 90147S |
| Ends | Full Loop |
| Finish | Passivated |
| Initial Tension | 0.08 kg |
| Length | 12.7 mm |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 3.18 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.6 N/mm |
| SKU | 90147SCS |
| Sugg Max Deflection | 2.92 mm |
| Sugg Max Load | 2.49 N |
| Wire Diameter | 0.41 mm |