|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Music Wire. This spring features an O.D. of 0.12 Inch and an initial tension of 0.4 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80106 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.4 lb |
| Length | 0.88 in |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 0.12 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 6.4 lbs/in |
| SKU | 80106CS |
| Sugg Max Deflection | 0.47 in |
| Sugg Max Load | 3.4 lbf |
| Wire Diameter | 0.02 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 80106 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.18 kg |
| Length | 22.35 mm |
| Material | Music Wire |
| Outside Diameter | 3.05 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.12 N/mm |
| SKU | 80106CS |
| Sugg Max Deflection | 11.94 mm |
| Sugg Max Load | 15.12 N |
| Wire Diameter | 0.51 mm |