Shop Online > Fasteners > Washers & Bushings > Panel-screw Retainer
800007N - 2-56 Nylon Panel Screw Retainer Washer
Nylon washer for use in panel-screw retainer applications. This model has a outside diameter of 0.156 Inch, inside diameter of 0.075 Inch, and is meant for use with a 2-56 thread.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 800007N |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 0.075 in |
| Material | Nylon |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 800007 |
| Outside Diameter | 0.156 in |
| SKU | 800007N |
| Thickness | 0.01 in |
| Thread Size | 2-56 |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Accurate Screw |
| Display Name | 800007N |
| Finish | None |
| Inside Diameter | 1.91 mm |
| Material | Nylon |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 800007 |
| Outside Diameter | 3.96 mm |
| SKU | 800007N |
| Thickness | 0.25 mm |
| Thread Size | 2-56 |