62183SCS - 0.75" 316 Stainless Steel Compression Spring
Inventory:
Estimated Lead Time
Compression spring manufactured from 316 stainless steel with 9.9 coils and closed & ground ends. This spring features an O.D. of 0.312", and an I.D. of 0.218".
Unit System
Specs (in standard)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name 62183S
Ends Closed & Ground
Finish Passivated
Free Length 0.75 in
Inside Diameter 0.218 in
Material 316 Stainless Steel
Outside Diameter 0.312 in
Part Type Standard
Rate 41.476 lbs/in
SKU 62183SCS
Solid Length 0.479 in
Suggested Max Deflection 0.233 in
Suggested Max Load 9.664 lbf
Total Coils 9.9
Wire Diameter 0.047 in
Specs (in metric)
Label Value
Brand Century Spring
Display Name 62183S
Ends Closed & Ground
Finish Passivated
Free Length 19.05 mm
Inside Diameter 5.54 mm
Material 316 Stainless Steel
Outside Diameter 7.92 mm
Part Type Standard
Rate 7.26 N/mm
SKU 62183SCS
Solid Length 12.17 mm
Suggested Max Deflection 5.92 mm
Suggested Max Load 42.99 N
Total Coils 9.9
Wire Diameter 1.19 mm
The 62183SCS compression spring is designed with a free length of 0.688" total of 9.14 coils, and a rate of 45.88 lbs/in providing a balanced combination of flexibility and strength. This spring coil, and its closed & ground end configuration allows for efficient energy storage and release, making it suitable for applications requiring precise motion control.