Shop Online > Springs > Extension > Regular
6086CS - 1.12 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 302/304 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 0.296 Inch and an initial tension of 1 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 6086 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 1 lb |
| Length | 1.12 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.296 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 7.1 lbs/in |
| SKU | 6086CS |
| Sugg Max Deflection | 0.68 in |
| Sugg Max Load | 5.8 lbf |
| Wire Diameter | 0.037 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 6086 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.45 kg |
| Length | 28.45 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 7.52 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.24 N/mm |
| SKU | 6086CS |
| Sugg Max Deflection | 17.27 mm |
| Sugg Max Load | 25.8 N |
| Wire Diameter | 0.94 mm |