Shop Online > Springs > Extension > Regular
6039CS - 4.75 Inch 302/304 Stainless Steel Extension Spring
|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in 302/304 Stainless Steel. This spring features an O.D. of 0.843 Inch and an initial tension of 2 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 6039 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 2 lb |
| Length | 4.75 in |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 0.843 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 1.8 lbs/in |
| SKU | 6039CS |
| Sugg Max Deflection | 7.3 in |
| Sugg Max Load | 15 lbf |
| Wire Diameter | 0.075 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 6039 |
| Ends | Full Loop |
| Finish | None |
| Initial Tension | 0.91 kg |
| Length | 120.65 mm |
| Material | 302/304 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 21.41 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 0.32 N/mm |
| SKU | 6039CS |
| Sugg Max Deflection | 185.42 mm |
| Sugg Max Load | 66.72 N |
| Wire Diameter | 1.91 mm |