|
Inventory:
|
|
| Estimated Lead Time | |
|---|---|
Regular extension spring in Spring Steel. This spring features an O.D. of 0.625 Inch and an initial tension of 3 Pound.
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5369 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 3 lb |
| Length | 1.81 in |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.625 in |
| Part Type | Standard |
| Rate | 22 lbs/in |
| SKU | 5369CS |
| Sugg Max Deflection | 0.72 in |
| Sugg Max Load | 19 lbf |
| Wire Diameter | 0.072 in |
| Label | Value |
|---|---|
| Brand | Century Spring |
| Display Name | 5369 |
| Ends | Machine Hook |
| Finish | Zinc |
| Initial Tension | 1.36 kg |
| Length | 45.97 mm |
| Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 15.88 mm |
| Part Type | Standard |
| Rate | 3.85 N/mm |
| SKU | 5369CS |
| Sugg Max Deflection | 18.29 mm |
| Sugg Max Load | 84.51 N |
| Wire Diameter | 1.83 mm |