Shop Online > Fasteners > Standoffs > Self-locating > Male Female
3888HN - Hexagon Nylon Male-Female Self-Locating Standoff
Hexagon Nylon male-female self-locating standoff manufactured with a 0.5 Inch outside diameter and 1/4-20 threads.
| Label | Value |
|---|---|
| A | 0.5 in |
| B | 0.5 in |
| Body Texture | Plain |
| Brand | Accurate Screw |
| C | 0.375 in |
| Display Name | 3888HN |
| Finish | None |
| Length E | 0.415 in |
| Length L | 0.25 in |
| Material | Nylon |
| Max L | 3 in |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 3888 |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Shape | Hexagon |
| Standoff Option | Self-locating - One End |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Type | Male, Female |
| Label | Value |
|---|---|
| A | 12.7 mm |
| B | 12.7 mm |
| Body Texture | Plain |
| Brand | Accurate Screw |
| C | 9.53 mm |
| Display Name | 3888HN |
| Finish | None |
| Length E | 10.54 mm |
| Length L | 6.35 mm |
| Material | Nylon |
| Max L | 76.2 mm |
| Measurement Units | Standard |
| Model Number | 3888 |
| Outside Diameter | 12.7 mm |
| Shape | Hexagon |
| Standoff Option | Self-locating - One End |
| Thread Size | 1/4-20 |
| Thread Type | Male, Female |